Rundvisning på Svanholm Gods

Af: Lone Carlson

Formand for Foreningen for Madkundskab

Det hele begyndte med to familier, der i 1977 gerne ville skabe et landbrugskollektiv. Svanholm Godset blev skabt.

Af Lone Carlson, skoleleder Karise Heldagsskole, formand Foreningen for Madkundskab.

Jeg arbejder på Karise Heldagsskole, hvor vi, i efteråret 2017, havde tilrettelagt et forløb fra jord til bord, som bragte os rundt på Sjælland, for at lære forskellige steder og produktionsformer at kende. Vi deltog i undervisningsforløbet “Kødets gang” på ZBC i Roskilde, deltog en dag med madlavning hos Haver til Maver og fik en rundvisning ved Svanholm Gods, blandt andet. Det er sidstnævnte jeg gerne vil fortælle lidt om.

Det hele begyndte med to familier, der gerne ville skabe et landbrugskollektiv. De indrykkede en annoncen i Information i maj, 1977 og fik en overvældende respons med over 500 henvendelser i den forbindelse. Svanholm Gods i Nordsjælland blev sat til salg for hele 30 millioner kroner – det var mange penge, men det blev købt. Og i dag er det Danmarks ældste landbrugskollektiv.

Visionen er det hele liv. Økologi, bæredygtighed, kollektiv og fælles økonomi er blot noget af det, der kendetegner hverdagen på Svanholm. Her bor omkring 130 mennesker. De er selvforsynende. Laver mad på skift og i hold, og spiser fælles. Råvarerne henter de fra marker, drivhus og stalde. Alt er lavet fra bunden.

Kollektivet holder åbent hus og giver rundvisninger med afsæt i forskellige behov. Som skole kan man bestille en rundvisning med guide. 100 kr. pr. person. Dog minimum 1000 kr.

Er man mere end 25 bliver man vist rundt af 2 guider. Min skole er ikke stor. Vi blev guidet af 1. Vi startede ud oppe ved butik og café og blev taget med rundt på Godset, med relevante stop undervejs, der viste og forklarede en del om deres produktion og landbrug, og deres fælles liv og gerning. Vores elever var interesserede og nyfigne, og stillede mange relevante og spændende spørgsmål.

I stalden stod der nogle fine Jersey-køer. Deres mælk er fed og cremet og lækker, og danner grobund for den gode Hansen is, der kommer efter daglige forsyninger på Godset. I
butikken fik vi lov til at smage på mælken. Vi købte kødvarianter, som ellers ikke er så lettilgængelige; ged, blandt andet. Vi købte også nogle af de lækre grøntsager og et
svampemyselium til østershatte, som vi efterfølgende eksperimenterede med, derhjemme.

Vores elever kommer fortrinsvis fra opholdssteder og plejefamilier. Altså anbragt i fællesskabet, med et anderledes afsæt end det, de så på Svanholm Gods. Oplevelsen af at
vælge et fællesskab til, og en livsform, fjern fra, hvad mange iøvrigt har kendskab til. Det var en god, og tankevækkende dag, som vi har båret med os, videre hjem. Også til inspiration i vores fællesskab og dagligdag.

Abonnér på vores nyhedsbrev

Abonnér på vores nyhedsbrev

Få hver måned vores nyhedsbrev, med gode tilbud, nyheder, aktuelle links og meget mere.

Nyhedsbrevet er åbent for alle, men visse tilbud og indhold på vores hjemmeside via link i nyhedsbrevet er forbeholdt medlemmer og kræver login.

Vi byder dig velkommen, og håber du får glæde af dit abonnement. Du kan, selvfølgelig, framelde nyhedsbrevet når du vil. 

Tillykke! Du er nu tilmeldt nyhedsbrevet.