Madspild er en del af undervisningen på Mosedeskolen i Greve

Af: Erling Jensen

Tidl. redaktør i Hjemkundskab Var i Hjemkundskab februar 2011.

På Mosedeskolen i Greve gav emneuge om madspild aftale med den lokale Netto.

Fotos: Anja Bjørnstjerne Averhoff.

På Mosedeskolen i Greve gav emneuge om madspild aftale med den lokale Netto om levering af frugt og grønt, der har overskredet sidste salgs dato.

Anja Bjørnstjerne Averhoff har arbejdet som lærer i 15 år og har i år 6. klasse til madkundskab. Der skiftes hver andet år mellem at have 6. klasse og 5. klasse og  valgholdet, og det fungerer super godt, at have klasserne i to år.
Anja har på foreningens Facebookside skrevet, at vi gerne måtte kontakte hende, og vi har haft en god snak om undervisningen i madkundskab og  den ugentlige aftale med Netto om levering af frugt og grøntsager, der har overskredet sidste salgsdato.

Anja fortæller:  
Vi havde emneugen sidste år, det var uge 5, hvor jeg  lavede en aftale med en lokal Netto, Irma og Meny, hvor jeg hentede varer hver dag.  Efterfølgende lavede jeg en aftale med Netto om at hente varer en gang ugentligt, nogen gange oftere. Den aftale har vi stadigvæk, og i uge 45 havde vi emneuge, og der lavede jeg aftalen om at hente varer hver dag, og et par kollegaer brugte det i undervisningen.

Du er ikke bundet af en bestemt planlægning, men lader mulighederne for, at fødevarerne fra Netto ”bestemmer”, hvad der laves i skolekøkkenet. Og du fortæller så, at du så samtidig bliver mere fleksibel og kreativ i undervisningen.

Normalt planlægger jeg på forhånd, laver en årsplan der følger lovgivningen, årstider, lokale og årstids råvarer. Det gør jeg stadigvæk, men nu bliver årsplanen løbende lavet, mere fleksibel og uforudsigelig. Jeg følger samtidig årstidernes råvarer, traditioner mv. Men med twist. Jeg laver ofte et forløb til eleverne, som ligger klar til dem, opskrifter, indkøb mv. Men engang imellem øver jeg dem i at kigge med og være med til at finde på retter ud fra de råvarer, som vi har. Så supplerer vi op med det, som vi ikke har.

Vil det også sige, at du træner eleverne til at være fleksible og kreative, da man ud fra råvarerne skal lave en hurtig planlægning? Herunder at du vurderer, at fleksibiliteten og kreativiteten påvirker eleverne på en positiv måde?

Ja –  jeg træner dem i at være fleksible, åbne og kreative. Der er mange råvarer og retter, som mine elever ikke kender til. De er forbavsende gode til at eksperimentere, selvfølgelig med lidt hjælp. Ikke alt går godt, da det til tider skal gå lidt hurtigt, da vi ikke har meget tid, planlægning af mad, handle det vi mangler. Så jeg har ofte ideer og tanker med til at hjælpe de elever, der ikke kan finde på noget.

Du er ikke den eneste madkundskabslærer på skolen?  Tænker på – at der kan være forskel i jeres planlægning, i det jeg formoder, at du ikke samarbejder med andre madkundskabslærere?

Vi er pt. fire lærere, hvor de to laver andre forløb, og en af mine kollegaer bruger også af madvarerne, som  jeg henter til  undervisningen, og hvis der fx er rigtig meget af noget, får sfoèn det til at lave mad på bål fx supper, frugtsalat mv.
Alt som vi smider ud, der er organisk, kommer i en særlig refood spand, som så bliver hentet hver uge og sendt til Daka refood, som efterfølgende bliver lavet til biogas. Vi lånte i 14 dage en særlig maskine, som lavede organisk om til jord på 24 timer. Den bliver brugt meget i Sverige, men jeg tænker den kommer til at være en del af vores skolekøkken i løbet af næste skoleår.
Til foråret har vi tænkt os at lave projekt fra jord til bord, hvor vi selv planter forskellige grønsager, krydderurter mv, som vi kan bruge i undervisningen. Vi har bygget nogle store højbede, i samarbejde med håndværk og design.

Har du planer om at fortsætte samarbejdet med Netto?

Jeg tænker, at jeg vil fortsætte mit samarbejde med Netto. De stiller varerne ud til mig hver mandag, og så sorterer jeg det dårligste fra. Engang imellem tager jeg frugt og grønt med, som det er, så jeg kan sortere med eleverne. Eleverne, er ofte børn, der sjældent står med en dårlig frugt/grønt og vant til at smide alt ud, bare det har den mindste stødmærke. Det giver mange børn en aha oplevelse. Vi får også hvert år af forældre og kollegaer deres overskudsfrugt og grønt  fra deres haver, som vi bruger i undervisningen. Vi plukker også hyben og bruger.

Har du / skolen haft kontakt til medierne – fx avis, radio, TV?

Under emneugen, var skolen i lokalavisen pga. grønt flag, og der blev vores projekt madspild omtalt.
– Med samarbejdet med Netto har vi fået mulighed for både at få et sundt forhold til madspild, og så medfører undervisningen, at eleverne bliver fleksible og gode til at eksperimentere, da vi aldrig ved, hvilke råvarer, som vi får, lyder  det afsluttende fra Anja Bjørnstjerne Averhoff.

Laura, Andrea og Nicolas bager lækre pebernødder.
Liva er igang med appelsiner som vi har modtaget.

Dit afsnit går her

Abonnér på vores nyhedsbrev

Abonnér på vores nyhedsbrev

Få hver måned vores nyhedsbrev, med gode tilbud, nyheder, aktuelle links og meget mere.

Nyhedsbrevet er åbent for alle, men visse tilbud og indhold på vores hjemmeside via link i nyhedsbrevet er forbeholdt medlemmer og kræver login.

Vi byder dig velkommen, og håber du får glæde af dit abonnement. Du kan, selvfølgelig, framelde nyhedsbrevet når du vil. 

Tillykke! Du er nu tilmeldt nyhedsbrevet.